geo borne sulniowo navigation borne sulinowo
  tel 094 373 3063  
 

Tu moźna odpocząć i nabrać sił. To jakby zamieszkać w lesie. Każdy znajdzie co najbardziej odpowiada. Zapraszamy.

borne sulinowo

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo ze względu na swoje położenie i charakter, słusznie nazywane jest "leśnym miastem".

Zatopione jest w naturalnej zieleni, otaczają je tysiące hektarów lasów chętnie odwiedzanych przez grzybiarzy i myśliwych.

W latach 1933-39 zbudowano tu koszary dla pułku armii hitlerowskiej. Po wybuchu wojny w 1939 r. powstał tu obóz jeniecki, w którym więziono polskich żołnierzy kampanii wrześniowej. Wśród więzniów znajdowali się także cywilni mieszkańcy Bydgoszczy, po tzw. krwawej niedzieli. Jeńcy pracowali na okolicznych polach junkierskich oraz przy budowie autostrady Berlin-Królewiec. W końcowej fazie wojny hitlerowcy bronili się bezskutecznie w Bornem z dużą determinacją.

Po wojnie koszary przejęły wojska radzieckie. Miasteczko przez wiele lat po wojnie stanowiło chroniony murami, zasiekami i gęstymi posterunkami wojskowy teren zamknięty, całkowicie administrowany przez dowództwo stacjonujących tu wojsk radzieckich.

Przed kilku laty, po opuszczeniu przez wojska radzieckie, miasto przejęte zostało przez polską administrację. Obecnie zdewastowane budynki koszarowe stopniowo przystosowuje się do zamieszkania. Wiele z nich oddano już do użytku. Miasto zaczyna tętnić własnym życiem. Długi jednak pozostaje cień po niedawnej militarnej przeszłości.

 
 

© 2008 Geo. Chrobrego 29c, Borne Sulinowo tel: 094 373 3063 e-mail: borne.sulniowo@interia.pl
home | borne sulinowo | spanie | jedzenie | atraktcje

 
home borne sulinowo spanie jedzenie atrakcje